yelkapan  teknolojİSİ

SU POMPAJI İÇİN TASARLANDI

Yelkapan, su pompalamak için özel olarak tasarlanmış bir rüzgar enerjisi dönüştürme sistemidir. Rüzgarın kinetik enerjisini, en verimli şekilde suyun potansiyel enerjisine çevirir.

hİBRİT ENERJİ BESLEMESİ

Üzerinde mevcut olan elektrik motoru sayesinde gerek şebekeden, gerek solar panellerden gerekse dizel jeneratörden elde edilen elektriği rüzgarın yetersiz olduğu zamanlarda kullanabilir.

ELEKTRİK ÜRETİMİ

Üzerinde mevcut olan alternatör ile rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda veya pompanın kullanılmadığı dönemlerde elektrik üretilebilir. Üretilen elektrik isteğe göre aküde depolanır veya şebekeye verilir.

YÜKSEK KAPASİTE

100 m'den günde 300 m3 gibi yüksek pompaj kapasitesi ile 3.000 kişilik bir köyün kullanma suyu ihtiyacını karşılayabilir. (Bu rakamlar rüzgar potansiyeline bağlı değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için Kapasite Tabloları ve Debi Grafikleri bölümlerine bakınız.) 

RÜZGAR YÖNÜNDEN BAĞIMSIZ

Düşey eksenli özel pervanesi sayesinde her yönden gelen yeli kapabilme özelliğine sahiptir. Bunun için ayrı düzenekler gerektirmez. Sade bir tasarıma sahiptir.

ELEKTRONİK KONTROL

Elektronik kontrol sistemi sayesinde özel ihtiyaçlara uygun çalışmak üzere ayarlanabilir.

BAKIMI KOLAY

Tüm mekanik aksam yere yakın olduğu için bakımı kolaydır.

İZİN GEREKTİRMEZ

Elektrik üretimi ve satışı için şebekeye bağlanmadığı sürece Lisanslı veya Lisanssız Elektrik Üretimi için gereken bürokratik izinlerin alınması gerekmez.

TÜBİTAK DESTEKLİ

10 sene süren TÜBİTAK destekli ar-ge projeleri neticesinde Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş tamamen yerli bir teknolojidir.