HAKKIMIZDA

tarİhçe

ENA (ENerji Alternatifleri), 2004 yılında ODTÜ Teknokentte Yelkapan Teknolojisini geliştirmek üzere kurulmuştur. 2014 yılına kadar yapılan ar-ge çalışmalarında TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri de dahil 750.000 USD ar-ge harcaması yapılarak Yelkapan Teknolojisi geliştirilmiştir. ENA, 2015 yılında ekolojik mimari alanında yer alan jeodezik kubbe yapılar üzerinde çalışmaya başlamış ve "DOME Küresel Yapı Sistemleri" markasını oluşturmuştur (www.dome-yapi.com). Şirket 2016 yılında DOME markasıyla Köyceğiz Sultaniye Kaplıcalarına 15m çapında içi ahşap kaplı ikiz kubbeler inşa etmiştir. 2008 yılında İYTE Teknoparka yerleşen ENA, halen İzmir Urla'da faaliyetlerini sürdürmektedir.

üretİm ve satış İşbİrlİklerİ

ENA, Yelkapan üretim ve satışı yapmamaktadır.
Bu alanda ticaret yapmak isteyen kuruluşlarla bölge bazında lisans anlaşmaları yaparak teknoloji transferleri gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Screenshot

kurucumuz

  • 1996 yılından bu yana rüzgar enerjisi teknolojileri ile ilgili tasarımlar ve bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Ekolojik problemlerde enerji konusunun önemini üniversite yıllarında fark etmiş ve yüksek lisans tez konusunu, özellikle rüzgar enerjisi alanından seçmiştir. Yüksek lisans çalışmasından sonra rüzgar enerjisi ile su pompaj teknolojilerine özel ilgi göstermiştir. Bu ilginin neticesinde mevcut teknolojinin aksayan yönlerini anlayıp rüzgarın doğasına uygun, yeni ve ticari bir tasarım ortaya koymuştur. İskoçyalı teknoloji şirketi Hydro Wind Technology'nin rüzgar enerjisi teknolojileri konusunda devrim niteliği taşıyan projesinin tasarım ekibinde de yer almaktadır. (https://www.hydroet.eu/about-us/#our-team

    Avatar
    ercüment alyanak
    Makina Yüksek Mühendisi