RÜZGARLA GELEN BEREKET ...
ÜRÜNLER
S.S.S.

Suyu nasıl pompalar ?

Başa Dön

Söz konusu yelkapan elektrik üretmez. Sadece su pompalama amacıyla kullanılan bu yelkapan pervane tarafından çalıştırılan pistonlu pompaya sahiptir. Pompa aynı dalgıç pompa gibi kuyunun dibinde ve suyun içinde çalışır. Basılan su bir kolon borusu ile kuyudan tahliye edilir. Pompanın pistonu, boydanboya kolon borusu içinden geçen bir piston mili ile pervanenin çevirdiği krank miline bağlıdır. Pervane döndükçe piston hareket ederek su pompalar.

Ne kadar su pompalar ?

Başa Dön

Yelkapanın su pompalama kapasitesi kuyudaki su seviyesine ve rüzgar hızına göre değişir.

İyi rüzgar esen bir yerde S6 model yelkapan su seviyesi 100 m derinde olan bir kuyudan günde ortalama 75 ton su pompalayabilir.

Başka bir ifade ile yelkapan ile 100 haneli bir köyün içme suyu ihtiyacı karşılanabilir.

Kuyu derinliğine göre ortalama pompaj kapasitesi hesabı;

Model S12 için = 8 000 : (kuyu derinliği)

Örnek:

Kuyu derinliği (yani kuyudaki su seviyesinin derinliği) 25 metre ise S12 model yelkapan günde ortalama 320 ton su pompalayabilir.

8 000 : 25 = 320

ÖNEMLİ NOT:

Ortalama kapasite hesabı yaklaşık bir fikir sahibi olmak için kullanılır. Bölgenin rüzgar potansiyeline göre değişir. Kesin değildir. Weibull katsayıları C=6,8 k=1,73 olan ortalama bir rüzgar potansiyeline göre yıllık esme süreleri göz önüne alınarak hesaplanmıştır. Detaylı hesaplama yöntemi için bu makaleye bakabilirsiniz.

 

Elektronik kontrol sistemi ne işe yarar ?

Başa Dön

Elektronik kontrol sistemi ile rüzgar hızına göre kendini ayarlayabilen bu yelkapanlar tamamen otomatik çalışır. Elektronik kontrol sistemi rüzgar hızını ve pervane hızını ölçer; bu ölçümler sürekli olarak yapılır ve buna göre yelkapan rüzgarın doğasına en uygun biçimde çalışır. Böylece yelkapan pervanesinin aerodinamik kapasitesinden en iyi derecede istifade edilerek mümkün olan en yüksek enerji üretim kapasitesine ulaşılır.

Elektronik kontrol sisteminin elektrik ihtiyacı fotovoltaik güneş panelleri ile karşılanır. Bu sayede yelkapan en ücra bölgelerde bile kendi başına bağımsız olarak çalışıp su pompalayabilir.

Rüzgar esmediği zaman susuz kalır mıyım ?

Başa Dön

Rüzgar eserken pompalanan su bir su deposunda biriktirilir. İhtiyaç olduğunda depodaki su kullanılır. Yelkapan bu sayede rüzgarın esmediği zamanlarda da su ihtiyacını karşılayabilir.

Eğer su tedariği çok önemli ise ve su pompalama hizmetinde bir kesinti olması istenmiyorsa yelkapan hibrid pompaj teknolojisi ile üretilebilir. Böylece rüzgarın esmediği zamanlar şebekeden veya güneşten elde edilen elektrik ile yelkapanın orijinal pistonlu pompasına akuple olarak bağlanan ikinci bir elektrikli dalgıç pompa suyu pompalar.

Bu sistem istek üzerine yelkapana ilave edilir.

Fırtına çıkarsa ne olur ?

Fırtına çıktığında yelkapan kendisini otomatik olarak korumaya alır.

Kışın su kullanmıyorum, yelkapan çalışmak zorunda mı?

Su kullanmadığınız dönemlerde yelkapanın gereksiz yere su pompalamasını önlemek için yelkapanı kapatabilirsiniz. Bunun için sistemin üzerindeki Açma&Kapama düğmesine basmak yeterlidir. Böylece sistem otomatik olarak açılıp kapatılabilir.


ENA Mühendislik Danışmanlık Enerji Makina ve Yelkapan Sanayi Ticaret Limited Şirketi
Telefon:(232) 754 30 07 Faks:(232) 754 30 07 e-posta: bilgi(a)ena com tr
© ena 2012